UD Men's & Women’s Swimming/Diving Teams Claim Second - WBOC-TV 16, Delmarvas News Leader, FOX 21 -

UD Men's & Women’s Swimming/Diving Teams Claim Second

Posted:

LEWISBURG, PA – A combined 37 top five finishes helped the University
of Delaware men's and women's swimming and diving teams claim second
place team finishes at the seven-team, three-day Bucknell University
Invitational that concluded Sunday at Kinney Natatorium.

The Delaware women posted 22 top five finishes over the three days that
earned them a second place team finish, falling just 2.5 points shy of
winning the event from host, Bucknell. La Salle, Georgetown, Fordham,
Binghamton, and Yale rounded out the seven-team field.

Over the three-day event, the Delaware men posted 21 top five finishes
en route to its second place finish with 1,265.5 points. Yale won the
event with 1,550 points followed by Bucknell, La Salle, Binghamton,
Georgetown and Fordham.

Amy Stelmaszyk's first place finish Sunday night in the 200 butterfly
(2:03.63) marked Delaware's third event championship at the meet as the
sophomore joined Caitlin Stockwell's women's three-meter diving event
win and the men's 400 medley relay of Ryan Roberts Tyler Szarko, Cole
Clark, and Paul Gallagher that captured first place.

Gallagher's second place finish in the 100 freestyle (46.34) and the 400
freestyle relay team of Gallagher, Sihan Liu, Matthew Marquez and
Roberts (3:05.41) that also finished second were the Blue Hens' other
top finishes Sunday night.

Also for the Delaware men on Sunday, Tim Ware was third in the 200
backstroke (1:50.79), Roberts was fourth in the 200 backstroke
(1:51.00), and Andrew Speese was fourth in the 200 butterfly. Marquez
added a fifth place finish in the 200 butterfly (1:53.86), Matthew
McCarthy added a fifth place finish in the 200 backstroke (1:51.08),
Zachary Lowe was sixth in the 200 butterfly, Justin Kolwyck added an
eighth place showing in the 1,650 freestyle, and Garrett Sharesky added
a 10th place showing in the 1,650 freestyle (16:19.67).

Also for the Delaware women, the Blue Hens had three second place
finishes from Kristina Congdon in the one-meter diving event (244.4),
Megan Northshield in the 200 butterfly (2:04.53), and the 400 freestyle
relay team of Askin, Tracy, Courtney Raw, and Montoya.

Montoya added a third place in the 100 freestyle (52.33), Kaitlin Wolla
was third in the 200 butterfly (2:05.04), Hailey Farrell added a fifth
place finish in the 1,650 freestyle (17:22.09), and Lesley Payonk was
sixth in the 1,650 freestyle (17:23.95). The 400 freestyle relay team of
Alyssa Sanders, Breanne Keenan, Shea Solt and Mackenzie Howarth was
eighth, Raw was ninth in the 200 backstroke (2:07.06), Askin was 10th in
the 100 freestyle (52.96), and Emily Pate was 10th in the 200 breaststroke.

Both University of Delaware teams will return to the pool at U.S.
Swimming Short Course Nationals in Austin, Texas on Nov. 29-Dec. 1 at
the University of Texas.

AGATE: 

Final Men's Team Standings: 1. Yale - 1,550, 2. DELAWARE - 1,265.5, 3.
Bucknell - 1,191, 4. La Salle - 793, 5. Binghamton - 747, 6. Georgetown
- 619, 7. Fordham - 608.5.

Delaware Men Top 10 Sunday Finishers: 

2nd Place - Paul Gallagher, 100 Freestyle (46.34), 400 Freestyle Relay
(Gallagher, Liu, Marquez, Roberts), 3:05.41,

3rd Place - Tim Ware, 200 Backstroke (1:50.79)

4th Place - Ryan Roberts, 200 Backstroke (1:51.00), Andrew Speese, 200
Butterfly (1:52.93)

5th Place - Matthew Marquez, 200 Butterfly (1:53.33), Matthew McCarthy,
200 Backstroke (1:51.08)

6th Place - Zachary Lowe, 200 Butterfly (1:53.86)

8th Place - Justin Kolwyck, 1650 Freestyle (16:16.77)

10th Place - Garrett Sharesky, 1650 Freestyle (16:19.67)

Final Women's Team Standings: 1. Bucknell - 1,372.5, 2. DELAWARE -
1,370, 3. La Salle - 1,111.5, 4. Georgetown - 983, 5. Fordham - 860, 6.
Binghamton - 785, 7. Yale - 206.


Delaware Women Top 10 Finishes

1st Place - Amy Stelmaszyk, 200 Butterfly (2:03.63)

2nd Place - Kristina Congdon, 1M Diving (244.4), Megan Northshield, 200
Butterfly (2:04.53), 400 Freestyle Relay (Askin, Tracy, Raw, Montoya),
3:29.93

3rd Place - Domonique Montoya, 100 Freestyle (52.33), Kaitlin Wolla, 200
Butterfly (2:05.04)

5th Place - Hailey Farrell, 1650 Freestyle (17:22.09)

6th Place - Lesley Payonk, 1650 Freestyle (17:23.95)

8th Place - 400 Freestyle Relay (Sanders, Keenan, Solt, Howarth), 3:36.13,

9th Place - Courtney Raw, 200 Backstroke (2:07.06)

10th Place - Laura Askin, 100 Freestyle (52.96), Emily Pate, 200
Breaststroke (2:24.58)

Powered by WorldNow

All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and WBOC. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service